معرفی کامل و جامع جوراب واریس خارجی و ایرانی

معرفی کامل و جامع جوراب واریس خارجی و ایرانی

واریس چیست؟بررسی عوامل و اختلالات وریدی مزمن

جوراب واریس و نحوه استفاده از جوراب واریس چگونه است؟

ورید واریسی یک سیاهرگ بسیار بزرگ و قابل مشاهده است که درست در زیر سطح پوست قرار دارد و تنها راه از بین بردن آن، استفاده از جوراب‌ های واریس می باشد. این جوراب ها ممکن است با کاهش دادن ظاهر رگ‌ های واریسی و کمک به تسکین علائم دردناک در برخی افراد، به درمان این مشکل کمک کنند. پزشکان اغلب خرید جوراب واریس را برای بهبود گردش خون، جلوگیری از بدتر شدن رگ های واریسی و کاهش درد یا ناراحتی ناشی از آن ها توصیه می کنند. اما مشکل بزرگی که وجود دارد، این است که خیلی از بیماران نمی دانند چگونه از جوراب های واریس استفاده کنند‌‌. با توجه به اهمیت این موضوع ما تصمیم گرفتیم که در ادامه مطلب به بررسی نحوه استفاده از جوراب واریس بپردازیم. شما در این مورد چه می دانید؟ با ما همراه باشید تا جواب سوال هایتان را بیابید.

 

چگونه از جوراب واریس استفاده کنیم؟

در پاسخ به اینکه چگونه از جوراب  استفاده کنیم باید گفت برای استفاده کردن از جوراب، بهتر است صبح و پیش از آن که از رخت‌ خوابتان خارج شوید، این لباس ها را بپوشید. در حالت عادی، در ساعات ابتدایی روز پاها ورم نسبتا کمتری دارند؛ به همین خاطر پوشیدن جوراب در این زمان راحت‌ تر خواهد بود. ما به شما توصیه می‌ کنیم که جوراب را به صورت زیر استفاده کنید.

جوراب واریس را در حالتی که از قسمت وسطی به طرف بیرونی تا کرده‌ اید به سمت پاشنه‌ پا بالا بکشید.
به هیچ عنوان نباید جوراب واریس را مثل جوراب های عادی با جمع  کردن پوشید؛ چون که این نوع پوشش داخل پا باز نخواهند شد.
جوراب را بسیار آرام به طرف زانو و بر روی ساق پا ها باز کنید.
بعد از پوشیدن کامل این جوراب ها چین‌ خوردگی‌ ها باید صاف شوند.
اگر با پوشیدن جوراب مشکل دارید از کمک‌ پوشاننده‌ جوراب (باتلر) استفاده نمایید که ابزاری بسیار کاربردی می باشد.

 

جوراب واریس را چند ساعت بپوشیم؟

این پرسش را تقریباً همه بیمارانی که می خواهند از جوراب واریس استفاده می کنند، از دکتر خود می‌ پرسند که جوراب را چند ساعت بپوشیم؟

توصیه می کنیم در طول ساعاتی که در حال انجام فعالیت های یکنواخت نشسته و ایستاده هستید جوراب واریس بپوشید. بهترین زمان جهت پوشیدن جوراب واریس، صبح‌ قبل از شروع کار روزانه می باشد. در حالت عادی در طول روز و با شروع فعالیت های روزمره، تورم و خستگی پا ها شروع خواهند شد؛ به همین دلیل بهتر است که پیش از آن که پا ها ورم کنند، در ابتدای روز از جوراب استفاده نمایید. لازم نیست که جوراب های واریس را در زمان خواب یا در حالت درازکشی بپوشید. این توصیه برای بیمارانی صادق می باشد که برای پیشگیری کردن از وار‌یس یا حتی کاهش دادن شدت علائم بیماری‌ وریدی همچون تورم پا از این جوراب ها استفاده می‌ کنند. توجه داشته باشید که هر ۴ الی ۶ ساعت یکبار لازم است جوراب واریس را در بیاورید و دوباره بعد از ۱۵ دقیقه بلند قرار گرفتن پا در همان وضع افقی بدن، آن ها را مجدد بپوشید.

 

چه زمان باید از جوراب واریس استفاده کنیم؟

معمولاً به شما توصیه می‌ کنیم در طول ساعات روز و به خصوص مدت زمانی که برای طولانی مدت قرار است بر روی پاهای خود بایستید یا پیاده‌ روی کنید و پشت میز کارتان بنشینید جوراب های واریس بپوشید. همچنین زمانی که قصد دارید به مسافرت بروید، الزامی است که جوراب را بپوشید. آزمایشات و شواهد علمی نشان داده است که استفاده از جوراب های واریس می‌ توانند به جلوگیری کردن از تشکیل لخته خون درون پا ها کمک کنند. این جوراب به صورت ویژه در مسافرت‌ هوایی یا رانندگی‌ طولانی مفید خواهد بود.

اگر چه که پوشیدن این جوراب ها هیچ گونه محدودیتی از لحاظ زمان ندارید ولی لازم نیست در همه ساعات شبانه‌ روز استفاده شود. پس صبح‌ ها این جوراب ها را بپوشید و هر وقتی که احساس کردید با آن راحت نیستید، آن ها را کنار بگذارید. از طرفی در شرایطی که این توانایی را دارید پا های خودتان را به طرف بالا حرکت بدهید، انجام دادن این حرکت را جایگزین جوراب واریس کنید.

 

عوارض استفاده از جوراب واریس

بسته به شرایط شخصی (مثل این که به برخی از موادی که در جوراب های فشرده به کار رفته، حساسیت دارید یا خیر)، ممکن است برخی از عوارض استفاده از جوراب را تجربه کنید. با این حال، بسیاری از مردم در صورت پوشیدن لباس های فشرده با کیفیت خوب و مناسب، از هیچ یک از این موارد رنج نخواهند برد. خوشبختانه هیچ یک از افرادی که تجربه خرید جوراب واریس سیگواریس را دارند عوارضی گزارش نکرده اند، اما بطور کل عوارض استفاده از جوراب واریس به شرح زیر می باشند.

۱-خارش، قرمزی یا تحریک پوست

مواد یا پارچه هایی با کیفیت پایین که ممکن است به آن ها حساسیت داشته باشید می توانند باعث تحریک پوست شما شوند. این جوراب ها نیز می توانند باعث خارش و قرمزی شوند. اگر جوراب های خود را با دقت انتخاب و بررسی کرده اید که مواد به کار رفته در آن ها باعث ایجاد جوش یا پارگی نمی شوند، پس نباید نگران این نوع عوارض جانبی باشید.

۲-گردش خون محدود

یک تصور غلط رایج وجود دارد که می گوید، جوراب های واریس گردش خون را محدود می کنند. برعکس: اگر جوراب شما اندازه و سطح فشردگی مناسب را داشته باشد، برعکس این موضوع اتفاق خواهد افتاد. فشرده سازی تدریجی این جوراب ها از جریان خون خوب پشتیبانی می کند و از انتقال خون به سیستم قلبی عروقی شما پشتیبانی خواهد کرد.

۳-کبودی

جوراب های نامناسب یا بی کیفیت نیز ممکن است منجر به کبودی شوند. گاهی اوقات، جوراب ها ساخته شده با مواد بی کیفیت می توانند باعث ایجاد بثورات پوستی شوند یا با پوشیدن طولانی مدت بسیار ناراحت کننده باشند.

۴-درد پا پس از پوشیدن جوراب

پس از پوشیدن جوراب ، پاهای شما باید احساس سبکی و انرژی داشته باشند. با این حال، اگر جوراب‌ هایتان خیلی تنگ است، بعد از آن احساس درد خواهید کرد.

علل ابتلا به واریس

احتمال ابتلای به واریس در افرادی که یکی از افراد خانواده شان سابقه واریس دارد بیشتر است. همچنین برخی عوامل دیگر مانند افزایش سن، بارداری، تابش نور خورشید و تغییرات هورمونی دیگر می تواند درصد و احتمال ابتلای به این بیماری را بیشتر کند. در ادامه به برخی از دلایل مهم این بیماری اشاره م کنیم:

۱-سابقه خانوادگی

اگر در خانواده یک نفر فقط دارای واریس باشد احتمال اینکه دیگر افراد خانواده نیز درگیر این بیماری شوند وجود دارد.

۲-جنسیت

این بیماری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می افتد. خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی زیاد در دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی و همچنین مصرف داروهای هورمونی در زمان یائسگی ممکن است احتمال ابتلای به این بیماری را بیشتر کنند.

۳-چاقی

چاقی و اضافه وزن به دلیل فشار زیادی که روی پاها در هنگام ایستادن و یا نشستن زیاد می آورد درصد این بیماری را بالا می برند.

۴-سن

افزایش سن یکی دیگر از علل درگیری با این بیماری است. هر چه سن بالاتر برود رگ ها نیز کشش اولیه خود را از دست می دهند و دریچه ها رگ ها نیز ضعیف تر می شوند. این امر سبب می شود که خونی که از پا باید به قلب برود به سمت عقب برگردد و در رگ ها تجمع کند و باعث ایجاد این بیماری گردد.

۵-بارداری

یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد بیماری واری بارداری است. در بارداری حجم خون بیشتر شده ولی حرکت خون از پا به سمت قلب کمتر می شود. این تغییرات در گردش خون برای سلامت جنین در بدن اتفاق می افت. ولی ممکن است باعث بیشتر شدن درصد ابتلای به واریس گردد.

بهترین جوراب واریس های ایرانی و خارجی 

 • جوراب واریس سیگواریس سوئیس(Sigvaris)
 • جوراب واریس مدی آلمان(medi)
 • جوراب واریس ورنا(verna)

جوراب واریس سیگواریس سوئیس

جوراب واریس سیگواریس سوئیس(Sigvaris)
جوراب واریس سیگواریس سوئیس(Sigvaris)

برند سیگواریس برندی سوئیسی است که چیزی حدود ۱۶۰ سال از تاسیس آن می‌گذرد. این کمپانی که به عنوان یک شرکت خانوادگی شناخته می‌شود، یکی از بهترین‌ها در زمینه تولید جوراب‌های درمانی است و محصولات آن به سراسر جهان ارسال می‌شوند.

سیگواریس که به عنوان بهترین مارک جوراب واریس خارجی هم شناخته می‌شود، تولید این محصول را از سال ۱۹۵۸ آغاز کرده است. در آن زمان دکتر کارل سیگ موفق به تولید محصولی شد که نارسایی‌های وریدی را تا حد زیادی کاهش می‌داد و درد ناشی از آن‌ها را تسکین می‌داد.

جوراب واریس سیگواریس تولیدی این برند یک محصول تایید شده برای درمان بیماری واریس است که با کمک و بهبود جریان خود در بدن، به حفظ سلامت پا و افزایش انرژی کمک می‌کند. استفاده از جوراب‌های این برند، مزایا و معایب مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزایا:

 • فشرده‌سازی پا به‌صورت کنترل‌شده و کاملا بهینه؛
 • بافت هوشمند و قابل‌استفاده برای همه افراد؛
 • فشرده‌سازی متناسب با وضعیت ساختاری پا با‎توجه به تفاوت پاها از‌نظر میزان درگیری و…

معایب:

 • احتمال فرورفتگی پوست وجود دارد که در بیشتر موارد موقتی است.
 • احتمال تحریک پوست برای برخی افراد به‌خصوص در روزهای اول استفاده وجود دارد.
 • ممکن است باعث آزردگی پا شود.

جوراب واریس مدی آلمان(medi)

جوراب واریس مدی آلمان(medi)
جوراب واریس مدی آلمان(medi)

جوراب واریس مدی دارای ویژگی های زیادی است که باعث برتری این جوراب نسبت به جوراب های دیگر شده است ،

این ویژگی ها عبارتند از :

جوراب واریس مدی آلمان دارای خاصیت کششی و ارتجاعی است که مانع حرکت پا نمی شود و فرد می تواند به راحتی پای خود را تکان دهد ، دارای تهویه حرارتی است که باعث می شود گردش هوا صورت بگیرد و پوست پا تنفس کند و تازه بماند ، ظاهری طبیعی و زیبا و غیر پزشکی دارد و برای افرادی که به ظاهر اهمیت می دهند بسیار مناسب است ، بافت آن از الیاف طبیعی و دولایه ساخته شده است که موادی از مواد ایده آل و متراکم می باشند و باعث ماندگاری و دوام طولانی این محصول می شوند ، برای تازه ماندن پوست پا فعالیت آنتی باکتریال انجام می دهند ، دارای کلاس فشار ۲ می باشد که از ۲۲ تا ۳۲ میلی متر جیوه طراحی شده است . از جوراب مدی برای درمان و همچنین پیشرفت واریس های پیشرفته استفاده می کنند و برای درمان واریس ورید عمقی پا مورد استفاده قرار می گیرد . یک نکته ای که در جوراب های فشاری باید رعایت کنید ، اندازه گیری دقیق پا و انتخاب جورابی مناسب با سایز مناسب برای خود است ، این دو مورد راهی برای بهره مند شدن از کارایی جوراب های فشاری به نحو احسن می باشد . به طور خلاصه می توان گفت : جوراب مدی دارای کاربرد ها و ویژگی های زیادی است که برای درمان و پیشگیری از واریس ها کاربرد دارد و همچنین دارای یک نوع کلاس فشار است ، مواد تشکیل دهنده ی آن موجب دوام بیشتر جوراب شده است و در آن گردش هوا صورت می گیرد تا پوست پا بتواند تنفس کند و تازه بماند . هنگام استفاده از یک جوراب که برای یک قسمت خاص است نباید برای ناحیه های دیگر هم از آن استفاده کنید زیرا هیچگونه تاثیری ندارد به عنوان مثال : اگر یک جوراب برای زیرزانو طراحی شده باشد نباید آن را به بالای زانو بکشید و تنها باید زیرزانو را پوشش دهد .

مزایا:

 • ضخامت کم، قابل استفاده زیر لباس؛
 • دارای الیاف طبیعی و سازگار با پوست بدن؛
 • تکنولوژی پیشرفته برای جلوگیری از پیشرفت واریس؛
 • تراکم ایده‌آل و عدم آزردگی پا؛
 • لبه پهن و مانع لیز خوردن؛
 • سیستم گردش هوا برای جلوگیری از تعریق پا.

معایب:

 • با‌توجه‌به دانش و تکنولوژی پیشرفته، می‌توان گفت جوراب واریس مدی ایراد چندانی ندارد و جز کمیاب بودن آن در بازار، مورد دیگری را نمی‌توان عنوان کرد.

جوراب واریس ورنا(verna)

جوراب واریس ورنا(verna)
جوراب واریس ورنا(verna)

جوراب واریس ورنا با اعمال فشار بر پا، قطر داخلی رگ ها را به حالت طبیعی برمی گرداند. جوراب واریس ورنا جورابی ساق بلند با کفه بالای ران است که باعث ایجاد فشار بیشتری بر پا می شود.استفاده از سلیکون در این جوراب باعث می شود که جوراب از روی پا سر نخورد. بهترین زمان استفاده از جوراب های واریسی، صبح و زمان بیدار شدن از خواب است.در این زمان خون کمتری در رگ ها جمع شده و پاها ورم کمتری دارند.

مزایا:

 • کمک به بهبودی جریان خون و جلوگیری از انسداد جریان خون
 • پیش گیری از ابتلا و پیشرفت واریس
 • تولید شده در فشار مناسب و اعمال فشار لازم بر پاها
 • دارای لایه سیلیکونی و عدم سر خوردن هنگام استفاده
 • رفع گشادی رگ ها و برگرداندن قطرشان به اندازه اصلی

معایب:

 • حساسیت به چگونگی شستشو؛
 • عدم برخورداری از تنوع بافت و رنگ.

از این که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، از شما متشکریم. برای مشاوره و خرید محصولات جوراب واریس میتوانید به وب سایت تجهیزات پزشکی پالس مدیکال مراجعه فرمایید و با مشاورین پالس مدیکال در تماس باشید و از بهترین برند های با کیفیت  ایرانی و خارجی با قیمت مناسب  مشاهده و خرید بفرمایید

pulsemedical
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *